Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Film og serier » The Smurfs

The Smurfs

Film | 2011 | 103 min | Animation, Eventyr, Komedie

The Smurfs Netflix

The Smurfs på Netflix

Instruktør: Raja Gosnell
Medvirkende: Hank Azaria, Katy Perry, Jonathan Winters
Manuskriptforfatter: J. David Stem, David N. Weiss, Jay Scherick
Dansk biografpremiere: 17. juli 2025
Land: USA, Belgien, Canada
Sprog: Engelsk
Aldersgrænse: Frarådes børn under 7 år
IMDB-bedømmelse: 5.4

Da den onde Gargamel prøver at fange smølferne, flygter de fra deres hjem i skoven og går gennem en magisk portal, så de pludselig havner i New York.

The Smurfs havde premiere på Netflix den 1. august 2020.


Se The Smurfs på Netflix



Hvor mange stjerner vil du give The Smurfs?


Se flere nye film og tv-serier på Flixfilm.dk



Trailer



Minder om



Relaterede nyheder




Mere om The Smurfs

The Smurfs er en animation, eventyr- og komedie-film fra 2011. Filmen er fra USA, Belgien, Canada og har Hank Azaria, Katy Perry og Jonathan Winters på rollelisten. Den har en karakter på IMDb på 5.4 stjerner ud af 10. The Smurfs er tilgængelig på Netflix.

Leder du efter en The Smurfs anmeldelse?

Læs brugeranmeldelser og deltag i diskussionen ved at skrive din egen anmeldelse i kommentarfeltet nedenfor. Hvad synes du om filmen?

Hvad handler The Smurfs om?

Da Gammelsmølf på mystisk vis bliver kidnappet af de onde troldmænd Razamel og Gargamel, må Smølferne med Smølfine i spidsen, rejse til den virkelige verden for at redde ham. Her møder de nye venner, som hjælper dem med deres redningsaktion.

Kan alle se filmen?

Filmen har en dramatisk og actionfyldt grundstemning. Den indeholder mange urolige scener med hektiske forfølgelser, og i flere scener bliver stemningen endvidere lettere uhyggelig med dystre og ondsindede figurer. Da filmen er animeret, og da den også indeholder humor og varme, vurderes den kun at kunne virke skræmmende på børn under 7 år.

Hvorfor kan man ikke længere se The Smurfs på Netflix?

Streamingtjenesten Netflix har et dynamisk udvalg og skifter derfor løbende deres film og tv-serier. Det betyder, at nye hele tiden kommer til, men også at andre fjernes. Det kan derfor være årsagen til, at filmen ikke kan afspilles eller er forsvundet fra Netflix.

Erfaringer viser, at film og serier ofte er tilgængelige på Netflix i flere måneder eller år efter de har fået premiere.

Bemærk venligst, at alle ovenstående oplysninger og trailer er autogenereret. Der tages forbehold for eventuelle fejl.




1 kommentar til The Smurfs

  1. Martin Arvid - kl. 08:06, 20-02-2016:

    Smølfer, jaaa hurra men hvad f….. hvorfor er den ikke på dansk det er sgu da børn den henvender sig til.

Skriv kommentar






Netop tilføjet

Få et længere smugkig på GTA VI, det næste spil i den banebrydende Grand Theft Auto-serie. Udkommer den 19. november til PlayStation 5 og Xbox Series X|S.

27/08 Leanne (Sæson 2)
(Sæson 2)

Da hendes mand forlader hende for en anden kvinde, starter en ukuelig sydstatsmor på en frisk med støtte fra sin familie, som er kærlige, men uden filter.

27/08 Beauty in Black (Sæson 3)
(Sæson 3)

En strippers skæbne tager en drejning, da hun møder den velhavende, dysfunktionelle familie bag et kosmetikdynasti, som også er involveret i menneskehandel.

Efter at have sagt ja, sætter Harry sig ned med alle sine tidligere forlovede for at sludre og afsløre hemmeligheder og nyheder i denne saftige genforening.


Se alle nye film og tv-serier