Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » Netflix: “Disney og Apple vil kun give beskeden modvind”

Netflix: “Disney og Apple vil kun give beskeden modvind”

18/10/2019 | Flixfilm

netflix apple disney danmarkForleden kunne streamingtjenesten Netflix afsløre endnu et imponerende kvartalsregnskab, der bød på hele 6,8 millioner nye abonnenter i løbet af de seneste tre måneder.

Netflix har nu i alt 158,3 millioner medlemmer over hele verden.

Det seneste regnskab er også det sidste inden at Apple og Disney lancerer deres konkurrerende streamingtjenester, Apple TV+ og Disney+, som vil tage kampen op mod Netflix verdensomspændende dominans.

Netflix tager dog den kommende konkurrence med vanlig ophøjet ro.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Lanceringen af disse nye tjenester (Disney+, Apple TV+, HBO Max og Peacock, red.) vil være støjende. Det kan være vi oplever, at vores vækst kommer i beskeden modvind på kort sigt, men på lang sigt forventer vi dog, at vi fortsætter med at vokse pænt i betragtning af styrken i vores service og de store markedsmuligheder”, skriver Netflix i deres kvartalsregnskab.

LÆS OGSÅ:  Netflix afslører brutal krigsfilm fra instruktøren bag ‘Lone Survivor’

Streamingtjenesten fortsætter; “Mens de nye konkurrenter har nogle gode titler (især ældre titler), har de ikke samme variation, mangfoldighed og kvalitet set i lyset af alle de nye film og serier vi producerer over hele verden.”

Netflix forventer dermed ikke at Disney+ og Apple TV+ vil gøre det store væsen af sig, og fastslår samtidig at alle streamingtjenesterne kæmper på et relativt lille markedsområde hvor den helt store konkurrent er flow-tv, som stadig er der de fleste finder deres underholdning.


Relaterede nyheder




1 kommentar til Netflix: “Disney og Apple vil kun give beskeden modvind”

  1. Stig - kl. 16:15, 19-10-2019:

    Tror nu nok specielt Disney+ kommer til at give noget mere modvind end Netflix regner med.

    Med en annonceret månedspris på 59 kr, er jeg ihvertfald slet ikke i tvivl om, at jeg vil give Disney+ en chance og skrotte Netflix.

Skriv kommentar






Netop tilføjet
18/09 The Scandal (Sæson 1)
(Sæson 1)

I Joseon vækker et hemmeligt frieri skjult begær hos en begavet adelskvinde, en berømt elsker og en intetanende dame, der bliver fanget i deres farlige spil.

Nye forelskelser. Fester. Kæmpe drama. Maya og Anjali er klar til studielivet, men drømmen om danseholdet bringer dem ud af takt.

Fire dygtige indiske instruktører udforsker sex, forhold, begær og kærlighed med kortfilmformatet i denne efterfølger til de Emmy-nominerede Lust Stories fra 2018.

Komikeren Zakir Khan ser tilbage på sin barndom, lige fra løgne til første gang, han flyttede hjemmefra, og sin fars velplacerede drillerier.


Se alle nye film og tv-serier