Fuglene over sundet
Film | Premiere: 15. juli 2023


I 1943 flygter en jødisk musiker sammen med sin familie fra det besatte København og begynder en rystende rejse nordpå for at finde en sikker overfart til Sverige.
Fuglene over sundet havde premiere på Netflix den 15. juli 2023.
Se Fuglene over sundet på Netflix
Hvor mange stjerner vil du give Fuglene over sundet?
Se flere nye film og tv-serier på Flixfilm.dk
Trailer
Minder om
Relaterede nyheder
Mere om Fuglene over sundet
Fuglene over sundet er en . Fuglene over sundet er tilgængelig på Netflix.
Leder du efter en Fuglene over sundet anmeldelse?
Læs brugeranmeldelser og deltag i diskussionen ved at skrive din egen anmeldelse i kommentarfeltet nedenfor. Hvad synes du om filmen?
Hvad handler Fuglene over sundet om?
Året er 1943, og Arne Itkin er en berømt jødisk jazzmusiker, der bor i København sammen med sin kone Miriam og deres 5-årige søn Jacob. Der begynder at gå rygter om, at tyskerne vil deportere alle danske jøder, og da det bliver en realitet, må familien flygte fra deres hjem. De får at vide, at de kan blive sejlet til Sverige fra Gilleleje af lokale fiskere, men lokale kollaboratører og Gestapo kommer hurtigt på sporet af dem. Nu handler det om overlevelse for den lille familie, som håber at de mennesker, der kan hjælpe, er til at stole på.
Kan alle se filmen?
Filmen har en gennemgående angstfuld og uheldssvanger stemning præget af klaustrofobiske billeder og dyster musik. Der er mange scener med bange, forfulgte og grædende mennesker. I en scene ses en død person flyde i vand. Der er flere scener med voldsomheder og skud, men gennemgående er disse ikke visuelt udpenslet. Der er imidlertid én scene, hvor en person, som vi har lært at kende, bliver dræbt som afslutning på et detaljeret psykologisk forløb, mens ægtefællen ser til. Det vurderes derfor, at filmen vil kunne virke skræmmende på de yngste i aldersgruppen 11-15. Filmen får derfor en 15-årsgrænse.
Hvorfor kan man ikke længere se Fuglene over sundet på Netflix?
Streamingtjenesten Netflix har et dynamisk udvalg og skifter derfor løbende deres film og tv-serier. Det betyder, at nye hele tiden kommer til, men også at andre fjernes. Det kan derfor være årsagen til, at filmen ikke kan afspilles eller er forsvundet fra Netflix.
Erfaringer viser, at film og serier ofte er tilgængelige på Netflix i flere måneder eller år efter de har fået premiere.
Bemærk venligst, at alle ovenstående oplysninger og trailer er autogenereret. Der tages forbehold for eventuelle fejl.

























