Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » Bedste danske film i 2022: ‘Rose’ får Netflix-premiere

Bedste danske film i 2022: ‘Rose’ får Netflix-premiere

28/07/2025 | Flixfilm

Det danske komediedrama ‘Rose’ med Sofie Gråbøl i hovedrollen får snart premiere på Netflix.

Filmen, der er skrevet og instrueret af Niels Arden Oplev, blev ved Svend Prisen i 2022 kåret til årets bedste danske film.

‘Rose’ kan ses på Netflix fra den 1. august.

Artiklen fortsætter under annoncen

I sensommeren 1997 tager Inger (Sofie Gråbøl), som bor på en psykiatrisk institution, med sin søster Ellen (Lene Maria Christensen) og svoger Vagn (Anders W. Berthelsen) på en busrejse til Paris.

De rejser sammen med en gruppe turister fra Nordjylland, der glæder sig til ferien. Undervejs vækker Ingers åbenhed om sin skizofreni både ubehag og medfølelse blandt de andre passagerer.

Men Inger har også en personlig grund til at tage med: hun vil bruge rejsen til at se sin fortid i øjnene og opsøge en gammel kærlighed.

Se en trailer til ‘Rose’ nederst i artiklen.

Filmen er dybt personlig historie om familie, mental sygdom og identitet idet den er inspireret af instruktør Niels Arden Oplev egen søsters oplevelse med skizofreni og den healingrejse, hun foretog.

LÆS OGSÅ:  Gamle serier hitter på Netflix

Artiklen fortsætter under annoncen

Foruden prisen som årets danske film, så vandt Sofie Gråbøl også Bodil-prisen for bedste kvindelige hovedrolle i 2023 mens at Lene Maria Christensen modtog prisen for bedste kvindelige birolle.

De danske medier Filmmagasinet Ekko, Soundvenue og Børsen kastede også 5 stjerner efter ‘Rose’ og skrev blandt andet at det er Niels Arden Oplevs bedste film og det siger ikke så lidt når han også har stået bag ‘Drømmen’ i 2006 og ‘Ser du månen, Daniel’ 2015, som også blev rost til skyerne.

‘Rose’ har premiere på Netflix Danmark den 1. august.


Relaterede nyheder




Skriv kommentar






Netop tilføjet
06/02 Salvador (Sæson 1)
(Sæson 1)

På en aften med voldelige sammenstød finder en ambulancefører ud af, at hans datter er involveret med nogle hooligans. Da tingene løber løbsk, vil han have svar.

Skakfænomenet Judit Polgár kæmper mod skepticisme, sexisme og mesteren Garry Kasparov for at gøre krav på sin plads blandt spillets allerstørste i denne dokumentar.

06/02 Yoh! Bestie

Thando har aldrig held i kærlighed, men da hendes bedste ven vender hjem fra en rejse med en forlovet på slæb, bliver hun ramt af en ny følelse – jalousi.

En arving ansætter en tømrer til at bygge et skab på sin yacht og nægter at betale ham. Men han griber chancen for at få hævn, da hun falder over bord.


Se alle nye film og tv-serier