Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Film og serier » Abernes planet: Opgøret

Abernes planet: Opgøret

Film | 2017 | 140 min | Action, Eventyr, Drama

Abernes planet: Opgøret Netflix

Abernes planet: Opgøret på Netflix

International titel: War for the Planet of the Apes
Instruktør: Matt Reeves
Medvirkende: Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn
Manuskriptforfatter: Mark Bomback, Matt Reeves, Rick Jaffa
Dansk biografpremiere: 13. juli 2017
Land: USA, Canada
Sprog: Engelsk, American Sign
Aldersgrænse: Tilladt for børn fra 11 år
IMDB-bedømmelse: 7.4

Flere år efter en dødelig virus udslettede det meste af menneskeheden, kæmper en gruppe intelligente aber for deres overlevelse mod en hær af hævngerrige soldater.

Abernes planet: Opgøret havde premiere på Netflix den 16. november 2023.


Se Abernes planet: Opgøret på Netflix



Hvor mange stjerner vil du give Abernes planet: Opgøret?


Se flere nye film og tv-serier på Flixfilm.dk



Trailer



Minder om



Relaterede nyheder




Mere om Abernes planet: Opgøret

Abernes planet: Opgøret er en action, eventyr- og drama-film fra 2017. Filmen er fra USA, Canada og har Andy Serkis, Woody Harrelson og Steve Zahn på rollelisten. Den får 7.4 på IMDb og har fået flotte anmeldelser. Abernes planet: Opgøret er tilgængelig på Netflix.

Leder du efter en Abernes planet: Opgøret anmeldelse?

Læs brugeranmeldelser og deltag i diskussionen ved at skrive din egen anmeldelse i kommentarfeltet nedenfor. Hvad synes du om filmen?

Hvad handler Abernes planet: Opgøret om?

Caesar og hans aber bliver tvunget ind i en dødbringende konflikt med en gruppe svært bevæbnede mennesker under ledelse af den nådesløse Oberst. Aberne lider store tab, og Caesar må kæmpe en indre kamp med sine instinkter for at kunne planlægge og starte jagten på retfærdighed for sine artsfæller. Rejsen bringer Caesar ansigt til ansigt med Obersten, og de står over for et slag, der vil afgøre skæbne for deres arter og fremtiden for planeten.

Kan alle se filmen?

Filmen har en gennemgående actionpræget stemning. Den indeholder adskillige krigsscener med forfølgelser, skyderier, bombninger og eksplosioner hvor døde og døende figurer ses. I en scene dvæles der ved en døende, blodig soldat og i en anden ses, at en soldat rammes af en granat. I en længere sekvens, der udspiller sig i koncentrationslejrlignende omgivelser, ser vi levende væsner bundet til bjælker som korsfæstede og flere, der bliver pisket. Da de voldsomme scener imidlertid ikke er udpenslede, da filmens ”gode” hovedkarakterer er handlekraftige, og da handlingen udspiller sig i et tydeligt sci-fi-univers med stor afstand til virkeligheden, vurderes det, at filmen kun vil kunne virke skræmmende på børn under 11 år.

Hvorfor kan man ikke længere se Abernes planet: Opgøret på Netflix?

Streamingtjenesten Netflix har et dynamisk udvalg og skifter derfor løbende deres film og tv-serier. Det betyder, at nye hele tiden kommer til, men også at andre fjernes. Det kan derfor være årsagen til, at filmen ikke kan afspilles eller er forsvundet fra Netflix.

Erfaringer viser, at film og serier ofte er tilgængelige på Netflix i flere måneder eller år efter de har fået premiere.

Bemærk venligst, at alle ovenstående oplysninger og trailer er autogenereret. Der tages forbehold for eventuelle fejl.




Skriv kommentar






Netop tilføjet
03/08 Wieners

Tre driverter bliver ydmyget af en talkshowlæge og tager på et roadtrip på tværs af landet i en hjemmelavet pølse-mobil, så de kan give lægen et lag tæsk.

Efter den tykke professor Sherman Klump er blevet ydmyget, da han lagde an på en smuk studerende, tager han en ordentlig slurk af sin nye vægttabsmikstur.

Sherman Klump er blevet forlovet og forbereder sig på den store dag. Men hans skumle alterego Buddy Love truer med at ødelægge hans bryllup – og hans omdømme.

En ung læge kæmper med konsekvenserne af sine beslutninger og fejl under sin første solovagt på et travlt hospital.


Se alle nye film og tv-serier