Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » ‘Adolescence’ slår ‘Stranger Things’

‘Adolescence’ slår ‘Stranger Things’

04/06/2025 | Flixfilm

Den britiske krimiserie ‘Adolescence’ er nu den anden mest sete engelsk-sprogede Netflix-serie i verden.

Den intense serie har overtaget pladsen fra ‘Stranger Things‘ sæson 4 efter at rundet et seertal på mere end 141 millioner!

Kun ‘Wednesday‘ er blevet set mere end ‘Adolescence’.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det betyder samtidig, at ‘Adolescence’ nu er den tredje mest sete serie nogensinde – kun overgået af ‘Squid Game’ og ‘Wednesday’.

Der er ingen tvivl om at den psykologiske krimiserie er blevet et overraskende hit for Netflix som kun få kunne have forudset. ‘Adolescence’ er nemlig kun en miniserie, der er ingen superstjerner på rollelisten og er ikke en del af en større franchise.

Den britiske følger 13-årige Jamie Miller, spillet af debutanten Owen Cooper, som bliver anklaget for mordet på en teenagepige fra sin skole. Både familien, psykologer og efterforskere, der undersøger forbrydelsen, leder gennem serien efter svar på den chokerende tragedie. Hvem er ansvarlig? Hvorfor skete det? Kunne det have været forhindret?

LÆS OGSÅ:  ‘Den hemmelige kvinde’ runder 26 millioner visninger på Netflix

Få et par måneder siden var der endda rygter om at Brad Pitt og produktionsselskabet Plan B presser på for en sæson 2 til trods for at der oprindeligt kun var planlagt en enkelt sæson.

Rygterne er endnu ikke blevet skudt ned af Netflix, så det kan meget velvære at der kommer en efterfølger – Man skal jo smede mens jernet er varmt!

Se ‘Adolescence‘ på Netflix Danmark.


Relaterede nyheder




Skriv kommentar






Netop tilføjet
23/09 Habeas Corpus (Sæson 1)
(Sæson 1)

En berømt juraprofessor forsøger sammen med en gruppe studerende at bevise en dømt mands uskyld, men opdager, at hendes dygtigste elev har forbindelse til hendes fortid.

23/09 Wonkas guldbillet (Sæson 1)
(Sæson 1)

I denne unikke realitykonkurrence træder de heldige deltagere ind i Wonkas chokoladefabrik, hvor de møder uforudsigelige spil, prøver og fristelser.

23/09 British Rock

Englands rock- og punkscene i slutningen af 70’erne skildres live og gennem interviews med Sex Pistols, The Clash, The Police, The Jam, The Specials og flere.

Denne dokumentar med Slits, LiLiPUT, Siouxsie, Nina Hagen og Girlschool fortæller historien om 80’er-punken set fra en kvindelig vinkel.


Se alle nye film og tv-serier