Anmeldelse: ‘Matter of Time’
13/02/2026 | Flixfilm
Dokumentarfilm møder koncertfilm i den velmenende og hjertevarme ‘Matter of Time’. Filmen er skabt med de bedste intentioner, men balancen mellem musik og håndtering af viden om hudsygdommen Epidermolysis bullosa er til tider lidt skæv.
Anmeldt af Michael Larsen.
De fleste musikglade danskere kender garanteret til sangeren Eddie Vedder. Han er forsangeren fra det populære amerikanske band Pearl Jam. Det band har i dansk sammenhæng altid været forbundet med den tragiske hændelse med deres koncert i Roskilde Festival 2000, hvor ni fans desværre døde i en menneskemængde. Den traumatiske oplevelse var tæt på at splitte bandet, men de findes stadig og godt for det. Af og til har Vedder gjort sig som soloartist med egne albums og tilhørende koncerter.
Ved siden af musiklivet har Vedder i femten år gjort sig bemærket med velgørenhedsarbejde i forbindelse med at finde en kur mod den voldsomme hudsygdom Epidermolysis bullosa. Jeg skal nok spare jer her for de grafiske detaljer om den sygdom, for de uhyggelige virkninger kan ses her i dokumentarfilmen ‘Matter of Time’.
Artiklen fortsætter under annoncen

Filmen viser numre fra Vedders serie af intime solo-koncerter fra Seattle, hvor iblandt publikum finder man de familier der kæmper med hudsygdommen. Koncerterne fik samlet mange penge til forskning. Andre dele af ‘Matter of Time’ beskæftiger sig med at berette om den langvarige proces for at finde en kur, der kan gøre en markant forskel for patienterne.
Man møder de arme mennesker, der dagligt kæmper mod en sygdom, der gør deres hud ekstremt skrøbelig, hvilket fører til grumme sår. Hudsygdommen bliver omtalt som “sommerfuglehud”, da huden er sart som vingerne på en sommerfugl, og det er på grund af defekter i hudens proteiner.
Først og fremmest skal de medvirkende patienter og deres familier have ros for at stille op til interviews og lade kameraholdet følge dem i deres dagligdag. Man kan ikke undgå at have sympati med dem og håbe på et bedre liv uden besvær. For det er ikke et rart syn at se de mange sår og andet, den skrækkelige sygdom forårsager på deres kroppe, men det er en nødvendig ting at vise frem i filmen for klogskabens skyld.

Artiklen fortsætter under annoncen
Selve koncertdelen af ‘Matter of Time’ er fin, og den fungerer som en glimrende showcase for Eddie Vedders fantastiske evner som sanger og musiker. Der bliver sunget med de store følelser uden, at det bliver for meget. Man mærker helt klart den store passion fra Vedders side. Jeg får ligefrem lyst til at høre noget fra ham og Pearl Jams bagkatalog af sange.
Jeg synes, at ‘Matter of Time’ er en velmenende film, der belyser et emne, som jeg bestemt ikke var bekendt med til at begynde med. Til tider i dokumentaren sker skævheder i hvordan man har valgt at klippe uddrag fra Vedders koncerter sammen med de stunder, hvor man er sammen med patienterne og lægerne. Det skaber nogle fokus-problemer, og man føler, at man ser to forskellige film, der er blevet smækket sammen trods det emne, der på overfladen binder dem sammen.
Men igen ros for at skabe opmærksomhed på en grum sygdom, som man kun kan håbe, at der kommer en løsning på.
Se ‘Matter of Time‘ på Netflix Danmark.
Flixfilm er ikke associeret med Netflix. Inc. og anmeldelsen er udelukkende et udtryk for forfatterens egne holdninger.
Se en oversigt med alle anmeldelser her.























