Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » Anmeldelse: ‘Wednesday’ – sæson 2, del 1

Anmeldelse: ‘Wednesday’ – sæson 2, del 1

07/08/2025 | Flixfilm

Goth-pigen over dem alle, Wednesday er tilbage med et nyt mysterium. Det er spændende at se hende igen sammen med sin familie, også selvom de samme elementer ikke føles så friske mere. Men det er heldigvis et herligt gensyn.

Anmeldt af Michael Larsen.

Kombinationen af instruktøren Tim Burton (‘Edward Saksehånd’ og ‘Sleepy Hollow’) og den sarkastiske dødbider-pige Wednesday fra familien Addams viste sig at være en sand vinder. Serien ‘Wednesday’ blev til af de mest succesfulde serier fra Netflix med lignende populær status som ‘Stranger Things’. ‘Wednesday’ blev i høj grad også en tiltrængt succes for Burton ovenpå den kedelige Disney-fadæse ‘Dumbo’, og han fik i sidste år et biografhit med ‘Beetlejuice Beetlejuice’ – efterfølgeren til kult-komedien ‘Beetlejuice’. Nu er Burton og serieskaberne Alfred Gough og Miles Millar tilbage med første del af anden sæson til ‘Wednesday’.

Ovenpå det dramatiske første år hos kostskolen Nevermore Academy med monstre og mordgåder, er den særlige pige Wednesday (Jenna Ortega) tilbage til et nyt skoleår med tilhørende undervisning og udfordringer. Men før det lærer hun mere om at bruge sine synske evner og tester dem i forbindelse med at få ram på en seriemorder. En god opvarmning før de nye mørke sager trænger sig på, som tester Wednesday på nye måder, idet hun bliver forfulgt af en mystisk stakler.

Artiklen fortsætter under annoncen

Oven i det myrder ravne folk i en skov, og skolen får en ny rektor, Barry Dort (Steve Buscemi) der måske gemmer på hemmeligheder. Og hvis det ikke var nok, så har Wednesday også sin bror Pugsley (Isaac Ordonez) med slæb og må love sine forældre Gomez (Luis Guzmán) og Morticia (Catherine Zeta-Jones) at passe på ham, men det har en omvendt betydning for Wednesday!

Det er igen Tim Burton, der sætter tonen for den nye sæson ved at instruere det første afsnit samt to mere, mens hans spanske kollega Paco Cabezas står for resten og bevare den etablerede tone. En særlig tone som fans af Burton er godt bekendt med fra mange af sine film, hvor gotisk horror møder sort humor med kraftige strejf af kulørte farver, der skaber en stærk kontrast. Burton er også kendt for at bruge stop motion animation som i ‘The Nightmare Before Christmas’ (som var instrueret af Henry Selick) og ‘Corpse Bride’, så det er glædeligt at se en kort scene i ‘Wednesday’, hvor animationsteknikken bruges til at fortælle en historie om en mand med et mekanisk hjerte, der ender som en zombie.

LÆS OGSÅ:  Anmeldelse: 'Sandheden'

Det er stadig fedt at se Jenna Ortega igen i sin gennembrudsrolle som Wednesday. Hun spiller godt nok på de samme tangenter som sidst, men det hører sig ligesom til den mærkelige pige. Men der er stunder, hvor hun giver figuren sårbarhed, især når det handler om veninden Enid, godt spillet af Emma Meyers. Ortega er steget i graderne siden sidst, idet hun er med til at producere serien sammen med Burton, Millar og Gough.

Artiklen fortsætter under annoncen

En spændende ting ved gensynet med ‘Wednesday’ er, at man får mere af selve familien Addams at se. For jeg må indrømme, at jeg savnede mere af deres tilstedeværelse i den første sæson, da de var så godt castet. Catherine Zeta-Jones er et godt valg som Morticia, og det gælder også Luis Guzmán som Gomez. Isaac Ordonez gør det også fint som Pugsley, og han har tilmed en lignende udstråling, der minder om Raul Julia, som var en fantastisk Gomez i de tidligere ‘Addams Family’-film fra halvfemserne.

Der er mange nye ansigter, hvoraf Steve Buscemi synes at være skabt til at medvirke i en serie som ‘Wednesday’ som den spøjse rektor Barry. Man oplever også Billie Piper, Thandiwe Newton og den tidligere Onkel Fester-skuespiller Christopher Lloyd som et professor-hoved i glas! Lady Gaga er også med i serien, men hun dukker først op engang i anden del af sæson to i september måned.

Så man skal heldigvis ikke vente for lang tid med at se mere til Wednesday og hendes specielle univers. Jeg er ikke umiddelbart en fan, at man splitter sæsoner op i to dele, men det er åbenbart trenden i øjeblikket. Indtil videre må man nyde de første fire episoder af sæson to. Det føles ikke helt så frisk som den første sæson, men underholdningsværdien er heldigvis intakt.

Se ‘Wednesday‘ på Netflix Danmark.

Flixfilm er ikke associeret med Netflix. Inc. og anmeldelsen er dermed udelukkende et udtryk for forfatterens egne holdninger.

Se en oversigt med alle anmeldelser her.


Relaterede nyheder




Skriv kommentar






Netop tilføjet
03/08 Wieners

Tre driverter bliver ydmyget af en talkshowlæge og tager på et roadtrip på tværs af landet i en hjemmelavet pølse-mobil, så de kan give lægen et lag tæsk.

Efter den tykke professor Sherman Klump er blevet ydmyget, da han lagde an på en smuk studerende, tager han en ordentlig slurk af sin nye vægttabsmikstur.

Sherman Klump er blevet forlovet og forbereder sig på den store dag. Men hans skumle alterego Buddy Love truer med at ødelægge hans bryllup – og hans omdømme.

En ung læge kæmper med konsekvenserne af sine beslutninger og fejl under sin første solovagt på et travlt hospital.


Se alle nye film og tv-serier