Brandmandsdramaet ‘Rescue Me’ kommer på Netflix
02/04/2026 | Flixfilm
Den amerikanske dramaserie ‘Rescue Me’ fra 00’erne kommer snart på Netflix.
Streamingtjenesten har netop annonceret, at alle 7 sæsoner og 93 afsnit får premiere den 27. april.
Det er første gang, at serien om livet som brandmand i New York vil kunne streames på Netflix i Danmark.
Artiklen fortsætter under annoncen
Livet efter 11. september
‘Rescue Me’ følger brandmanden Tommy Gavin, der arbejder i New York i tiden efter terrorangrebene den 11. september.
Han kæmper med traumer, skyldfølelse og personlige problemer, mens han forsøger at balancere et farligt arbejde med et kaotisk privatliv præget af skilsmisse, alkoholmisbrug og familiekonflikter.
Samtidig bliver han hjemsøgt af minder om og syner af de kolleger og venner, han har mistet, hvilket gør det endnu sværere for ham at komme videre.
Serien giver et ærligt og ofte brutalt indblik i livet som brandmand, hvor intense redningsaktioner og katastrofer går hånd i hånd med mørk humor og stærke personlige historier.
Artiklen fortsætter under annoncen
Se traileren til ‘Rescue Me’ nederst i artiklen.
I hovedrollen ses Denis Leary, som også er medskaber af serien. Herudover medvirker Michael Lombardi, James McCaffrey, Jack McGee og Steven Pasquale.
Serien blev sendt på amerikansk tv fra 2004 til 2011 og opnåede stor succes blandt både seere og anmeldere.
‘Rescue Me’ har premiere på Netflix Danmark den 27. april.
























