Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » Den norske skakmester Magnus Carlsen analyserer ‘Dronninggambit’

Den norske skakmester Magnus Carlsen analyserer ‘Dronninggambit’

20/01/2021 | Flixfilm

magnus carlsen dronninggambitEfter at ‘The Queen’s Gambit’ (‘Dronninggambit’ på dansk) havde premiere på Netflix Danmark den 23. oktober 2020, er interessen for skak eksploderet over hele verden.

Over 62 millioner husstande har set serien om pigen Beth Harmon, som bor på et børnehjem, der viser et utroligt talent for at spille skak, men samtidig kæmper med en afhængighed til alkohol, medicin og euforiserende stoffer.

Google-søgninger på skak og sætningen “how to play chess” er på sit højeste i ni år, samt er salget af skak på eBay er steget mere end 250%.

Én som nok allerede er særdeles optaget af skak, mens som også har været interesseret i ‘The Queen’s Gambit’, er det norske skakgeni, Grandmaster og World Chess Champion, Magnus Carlsen, som nu i tre videoer analyserer de intense spil fra serien.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det sker i videoerne, som kan ses nederst i artiklen.

Her fortæller han blandt andet at sekvenserne med skak er særdeles godt lavet og selv blev fanget af serien, som han så sammen med sin kæreste – der i øvrigt aldrig har haft nogen interesse til skak.

LÆS OGSÅ:  Netflix laver ny 'The Inbetweeners'-film

Han gennemgår og analyserer naturligvis også alle træk i den nervepirrende finale, hvor Beth Harmon spiller mod stormesteren Vasily Borgov.

Det er muligt, at slå undertekster til – også danske – på videoerne.

Hvis man ønsker, at vide mere om skabelse af ‘Dronninggambit’ har Netflix også frigivet en kort dokumentar, der gå bag kameraet. Den hedder Creating The Queen’s Gambit og kan streames netop nu.

Artiklen fortsætter under annoncen

Se ‘The Queen’s Gambit‘ på Netflix Danmark.


Relaterede nyheder




Skriv kommentar






Netop tilføjet
24/09 Mine triste døde (Sæson 1)
(Sæson 1)

Emma kan se de døde. Men da hendes niece ankommer, bliver tusindvis af liv rystet i denne uhyggelige miniserie, baseret på Mariana Enriquezs værker.

24/09 A Different World (Sæson 1)
(Sæson 1)

En førsteårsstuderende og hendes bedste venner må håndtere skole, romantisk drama og familiehistorie på et historisk sort college.

24/09 Delusion (Sæson 1)
(Sæson 1)

En kvindes liv vendes på hovedet, da hendes demente far bliver hovedmistænkt i en mordsag, og landsbyens beboere mener, han er besat af et ondsindet spøgelse.

24/09 Shaque: Trust No One (Sæson 1)
(Sæson 1)

Ni år efter bortførelsen af hendes baby fører en mors utrættelige søgen til, at hun opdager hemmeligheder og begynder at tvivle på, om hun kan stole på det, hun ser.


Se alle nye film og tv-serier