EU er i forfald i ny apokalyptisk Netflix-serie; ‘Tribes of Europa’
09/02/2021 | FlixfilmI år 2074 har en mystisk katastrofe ramt Europa og ud af ruinerne opstår der krig mellem de tilbageværende mennesker og stammer.
Sådan lyder præmissen i den kommende post-apokalyptiske Netflix-serie ‘Tribes of Europa’, som får premiere på streamingtjenesten 19. februar.
Se en trailer til serien nederst i artiklen.
I kølvandet på den globale katastrofe kommer tre søskende fra den fredelige Origines-stamme – Kiano (Emilio Sakraya), Liv (Henriette Confurius) og Elja (David Ali Rashed) – væk fra hinanden og må hver især selv finde vej i en actionfyldt kamp om det nye Europas fremtid.
Artiklen fortsætter under annoncen
Men konflikter opstår mellem søskende og de resterende stammer, da de får fingre i en mystisk terning.
De tre øvrige grupperinger er i den dystopiske fremtiden er The Crimson Republic, som forsøger at holde lov og orden, den diktatoriske The Crows hvis mål er at overtage og udrydde de øvrige, samt The Atlantians, der er den mest teknologiavanceret og mystiske stamme af dem alle.
Den tyske Netflix-serie er skabt af Philip Koch, som fortæller at historien er inspireret af Brexit da England i 2016 besluttede sig for at forlade fællesskabet og Europa.
Se første sæson af ‘Tribes of Europa’ på Netflix Danmark fra den 19. februar 2021.