‘I mudderet’: Kvinder kæmper for overlevelse i Netflix’ nye fængselsserie
14/08/2025 | Flixfilm
Netflix har netop haft premiere på den nye dramatiske actionserie ‘I mudderet’ aka ‘In the Mud’, der handler om en gruppe kvinder, som bliver sendt i fængsel og skal modstå det hårde regime bag murerne.
Serien, der er fra Argentina, landede på streamingtjenesten den 14. august.
Se en trailer til fængselsdramaet nederst i artiklen.
Artiklen fortsætter under annoncen
På vej til fængslet La Quebrada havner Gladys Guerra, kaldet “la Borges”, sammen med en gruppe kvinder uden tidligere erfaring fra fængselslivet, i en dramatisk situation, der binder dem sammen for altid.
Fra det øjeblik må de lære at overleve bag tremmer – både ved at modstå det hårde fængselsregime og ved at navigere mellem de forskellige grupper (“stammer”), der styrer livet i fængslet. Ved at trække på deres personlige erfaringer, opdage egne styrker og erkende svagheder, finder de langsomt deres plads i La Quebradas barske univers.
‘I mudderet’ følger deres forvandling: Fra kvinder med almindelige liv til indsatte, der kæmper for at finde et ståsted, sikre sig rettigheder og modstå presset fra de magtfulde grupper i fængslet. Uden at de selv har ønsket det, får de navnet “Las embarradas”.
Deres tidligere drømme og mål bliver skiftet ud med ren overlevelse fra dag til dag, mens de desperat forsøger at bevare kontakten til familien og dem, de elsker. Det er håbet om en dag at genvinde friheden, der holder dem oppe.
Serien er på i alt 8 episoder og de kan alle streames netop nu – enten på originalsprog eller med engelsk dubbing.
Se ‘I mudderet‘ på Netflix Danmark.
























