Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Film og serier » Live by Night

Live by Night

Film | 2016 | 129 min | Action, Krimi, Drama

Live by Night Netflix

Live by Night på Netflix

International titel: (Lev om natten)
Instruktør: Ben Affleck
Medvirkende: Ben Affleck, Elle Fanning, Brendan Gleeson
Manuskriptforfatter: Ben Affleck, Dennis Lehane
Dansk biografpremiere: 12. januar 2017
Land: USA
Sprog: Engelsk, Spansk
Aldersgrænse: Tilladt for børn fra 15 år
IMDB-bedømmelse: 6.4

I forbudstidens USA kæmper en søn af en betjent sig mod toppen af Floridas underverden, men han får en magtfuld fjende undervejs.

Live by Night havde premiere på Netflix den 8. december 2017.


Se Live by Night på Netflix



Hvor mange stjerner vil du give Live by Night?


Se flere nye film og tv-serier på Flixfilm.dk



Trailer



Minder om



Relaterede nyheder




Mere om Live by Night

Live by Night er en action, krimi- og drama-film fra 2016. Filmen er fra USA og har Ben Affleck, Elle Fanning og Brendan Gleeson på rollelisten. Den har en karakter på IMDb på 6.4 stjerner ud af 10. Live by Night er tilgængelig på Netflix.

Leder du efter en Live by Night anmeldelse?

Læs brugeranmeldelser og deltag i diskussionen ved at skrive din egen anmeldelse i kommentarfeltet nedenfor. Hvad synes du om filmen?

Hvad handler Live by Night om?

Filmen finder sted i 20'ernes brølende forbundstid, hvor sprutten flyder og styres af et underjordisk netværk af hårdkogte gangstere. Muligheden for at opnå magt og penge er der for enhver med nok ambitioner og nerver. Joe Coughlin, søn af en højtstående politimand har for længst vendt ryggen til hans strenge opvækst for at leve livet som fredløs. Men selv blandt kriminelle er der regler og Joe bryder en stor én, da han både stjæler penge og kæresten til en magtfuld mafiaboss. Den hede kærlighedsaffære ender i en tragedie og sender Joe ud på en rejse drevet af hævn, ambitioner, romantik og forræderi, der tvinger ham ud af Boston og op ad karrierestigen i Tampas hårde underverden.

Kan alle se filmen?

Filmen har en intens og dramatisk grundstemning og indeholder adskillige scener med biljagter, eksplosioner, slagsmål, skyderier og likvideringer. I flere af disse scener fremstilles volden udpenslet og realistisk, f.eks. når personer skydes i hovedet, får halsen skåret over eller smides i døden fra et tag. I en scene skydes en af filmens centrale personer ihjel for øjnene af sin partner og sin grædende lille søn. På grund af filmens mange blodige og brutale voldsscener, vurderes det, at filmen vil kunne virke skræmmende på børn og unge under 15 år.

Hvorfor kan man ikke længere se Live by Night på Netflix?

Streamingtjenesten Netflix har et dynamisk udvalg og skifter derfor løbende deres film og tv-serier. Det betyder, at nye hele tiden kommer til, men også at andre fjernes. Det kan derfor være årsagen til, at filmen ikke kan afspilles eller er forsvundet fra Netflix.

Erfaringer viser, at film og serier ofte er tilgængelige på Netflix i flere måneder eller år efter de har fået premiere.

Bemærk venligst, at alle ovenstående oplysninger og trailer er autogenereret. Der tages forbehold for eventuelle fejl.




Skriv kommentar






Netop tilføjet
30/06 Sullivan’s Crossing (Sæson 4)
(Sæson 4)

Da Maggies karriere som neurokirurg bliver vendt på hovedet, tager hun hjem til det idylliske Nova Scotia, hvor hun reflekterer over sin fortid.

30/06 Scoob!

Båndene mellem Shaggy, Scooby og vennerne fra Mystery Inc. bliver sat på en prøve, da en skurk fanger den sultne hund for at åbne vejen for sin storslåede skæbne.

28/06 Juwanna Mann

Da hans løjer får ham fyret fra mændenes professionelle baskethold, påtager en spiller sig et alter ego og bliver en del af et kvindehold for at fortsætte som spiller.

28/06 Lock Upp (Sæson 1)
(Sæson 1)

Femten kendte indsatte møder dommens dag i et moderne fængsel, hvor et spil om magt og forsoning afgør, hvem der bliver, og hvem der kommer ud.


Se alle nye film og tv-serier