Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » Netflix aflyser ‘The Bastard Son & The Devil Himself’ efter en sæson

Netflix aflyser ‘The Bastard Son & The Devil Himself’ efter en sæson

10/12/2022 | Flixfilm

Streamingtjenesten Netflix er berømt og berygtet for at være hurtigt ude med kniven når en serie ikke lever op til potentialet og bliver en seersucces.

Nu kan Netflix tilføje endnu en titel til seriekirkegården for streamingtjenesten har nemlig oplyst at den britiske fantasy serie ‘The Bastard Son & The Devil Himself‘ er blevet droppet efter blot en enkelt sæson.

Første sæson havde premiere den 28. oktober og Netflix skulle dermed ikke bruge mange uger på at afgøre om serien skulle have lov til at fortsætte eller ej.

Artiklen fortsætter under annoncen

Den vigtigste periode for en serie er de første fire uger efter premieren. Her skal den kunne leve op til potentialet ellers er der meget stor sandsynlighed at den får kniven.

‘The Bastard Son & The Devil Himself’ er baseret på ungdomsromanen ‘Half Bad’ af Sally Green, og handler om Marcus Edge (David Gyasi) , der er søn af en berygtet heks, som er ansvarlig for en frygtelig massakre.

LÆS OGSÅ:  Dansk thriller er stadig blandt de mest sete på Netflix

Han er fanget i et opgør mellem to klaner og prøver at finde sin plads i verden – og sine kræfter. Men efterhånden som konflikten mellem Blood Witches og Fairborn Witches eskalerer, bliver Nathan selv målet for en vild heksejagt.

Serien er skabt af Joe Barton (‘Giri/Haji’, ‘The Lazarus Project’) og havde blandt andet Andy Serkis (‘The Lord of the Rings’) med ombord som producer, og de kreative kræfter for at garantere en succes skulle dermed gerne har været der.

Se ‘The Bastard Son & The Devil Himself‘ på Netflix Danmark.


Relaterede nyheder




Skriv kommentar






Netop tilføjet
05/10 Bastarden

I 1755 forsøger en tidligere dansk soldat at opdyrke heden i kongens navn, men han møder voldsom modstand fra en skrupelløs jordejer.

I denne dystre efterfølger gør almindelige borgere deres bedste for at overleve de årlige 12 timers frit lejde, hvor alle kriminelle handlinger må udføres.

Da en præsidentkandidat vil sætte en stopper for skikken med at tillade en enkelt voldelig nat hvert år, bliver hun gjort til skydeskive og må kæmpe for sit liv.

En narkobaron får en politisk opvågning, da han forsøger at overleve en nat i sit kvarter, hvor al kriminalitet er lovlig.


Se alle nye film og tv-serier