Netflix bekræfter sæson 5 af ‘The Lincoln Lawyer’
31/01/2026 | Flixfilm
Om under en uge har fjerde sæson af ‘The Lincoln Lawyer’ premiere på Netflix, men allerede nu har streamingtjenesten en god nyhed til alle fans af forsvarsadvokaten Mickey Haller.
Netflix har nemlig annonceret, at en sæson 5 er på vej.
Manuel Garcia-Rulfo vender dermed tilbage som Los Angeles’ mest utraditionelle forsvarsadvokat, Mickey Haller, der igen tager plads på bagsædet af sin ikoniske Lincoln og kaster sig ud i nye juridiske kampe.
Artiklen fortsætter under annoncen
Netflix har bekræftet, at sæson 5 kommer til at bestå af 10 afsnit og bliver baseret på ‘Resurrection Walk’, den syvende bog i Michael Connellys ‘The Lincoln Lawyer’-serie.
Udover Manuel Garcia-Rulfo kan man også se frem til gensyn med Neve Campbell, Becki Newton, Jazz Raycole, Angus Sampson og Cobie Smulders.
Optagelserne til femte sæson er allerede i gang.
I den kommende sæson 4, skal Mickey forsøge at bevise sin uskyld og redde både sit ry og sin karriere efter at svindleren Sam Scales blev fundet i bagagerummet på hans Lincoln. Dermed er det for første gang Mickey selv, der sidder på anklagebænken, hvilket presser både ham og hans team til det yderste.
Netflix-serien er skabt af David E. Kelley, der også står bag serier som ’The Undoing’, ’Big Little Lies’ og ’Mr. Mercedes’.
Se ‘The Lincoln Lawyer‘ på Netflix Danmark. Sæson 4 har premiere den 5. februar 2026.
























