Netflix bringer klassikeren ‘Uskyldens år’ tilbage som storserie
05/10/2025 | Flixfilm
Netflix afslørede tidligere på året, at de ville lave en ny filmatisering af den intense kærlighedshistorie ‘Uskyldens år’ aka ‘The Age Of Innocence’, der er baseret på Edith Whartons Pulitzer-prisvindende roman af samme navn.
Nu er alle skuespillerne fundet, og streamingtjenesten er klar til at trykke på optageknappen på det ambitiøse periodedrama, som tidligere er blevet filmatiseret af Martin Scorsese med Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer og Winona Ryder.
Netflix-serien får Camila Morrone (‘Something Very Bad is Going to Happen’) som Ellen Olenska, Kristine Froseth (‘The Buccaneers’) som May Welland, Ben Radcliffe (‘Anatomy of a Scandal’) som Newland Archer og Margot Martindale (‘The Americans’) som Mrs. Manson-Mingott, May og Ellens bedstemor, i hovedrollerne.
Artiklen fortsætter under annoncen
‘Uskyldens år’ finder sted i New York i 1870’erne, hvor de rige familier lever efter strenge regler og traditioner. Den unge advokat Newland Archer er forlovet med May Welland, som alle anser for at være det perfekte valg. Men da Mays kusine Ellen Olenska vender hjem fra Europa, efter at have forladt et ulykkeligt ægteskab, bliver Newland tiltrukket af hendes styrke og frihed.
Serien er en fortælling om (forbudt) kærlighed, pligt og de svære valg, når hjertet længes ét sted, men samfundets regler kræver noget andet.
Foruden allerede nævnte medvirker også Fiona Glascott (‘Fantastic Beasts’), Belinda Bromilow (‘The Roses’) og Emma Shipp (‘Rivals’). Glascott spiller Augusta Welland, som er Mays mor. Bromilow spiller Adeline Archer, som er Newlands mor. Shipp spiller Janey Archer, Newlands ugifte søster.
Emma Frost, kendt fra ‘The White Queen’, ‘Shameless’ har skrevet manuskriptet til Netflix-serien, som bliver betegnet som en miniserie. Man skal dermed ikke forvente, at der kommer mere end en enkelt sæson. Shannon Murphy (‘Dying for Sex’, ‘Babyteeth’) instruerer de første tre afsnit i den 8 episoder lange sæson.
Martin Scorseses film fra 1993 fik stor ros og vandt flere priser, blandt andet en Oscar, Golden Globe og BAFTA. Se en trailer til filmen nederst.
Netflix har ikke afsløret hvornår deres version af ‘Uskyldens år’ aka ‘The Age Of Innocence’ får premiere, men det bliver formentlig først i 2027.
























