Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » Netflix køber ny monster-film med Jake Gyllenhaal

Netflix køber ny monster-film med Jake Gyllenhaal

11/11/2015 | Flixfilm

Streamingtjenesten Netflix er løbet med rettighederne til den kommende film Okja, der blandt andet har Jake Gyllenhaal og Tilda Swinton på rollelisten. Det skriver flere amerikanske medier.

Okja instrueres af den asiatiske Bong Joon-ho, som tidligere har gjort sig bemærket med den futuristiske Snowpiercer, som blandede skuespilkræfter fra både Korea, England og Amerika.

Det er meget sparsomt med oplysninger omkring filmens plot, men den skulle angiveligt omhandle et monster kaldet Okja. Skuespillerne Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal, Paul Dano, Bill Nighy og Kelly MacDonald har alle bekræftet at de vil medvirke.

Filmen er det første asiatiske projekt, som Netflix har valgt at investerer i, hvilket hænger godt sammen med streamingtjenestens intensivering i områderne. I september blev Netflix lanceret i Japan, mens rygter tyder på, at streamingtjenesten snart vil annoncere deres indtog i Kina.

LÆS OGSÅ:  Netflix markerer 25-året for terrorangrebet 11. september med ny dokumentar

Artiklen fortsætter under annoncen

Produktionen begynder til næste år, så man skal nok ikke forvente, at se filmen på Netflix før i 2017. Det er iøvrigt Brad Pitts produktionsselskab Plan B, som vil producere Okja.


Relaterede nyheder




1 kommentar til Netflix køber ny monster-film med Jake Gyllenhaal

  1. Brian - kl. 16:11, 13-11-2015:

    Snowpiercer var en rigtig god film… IMNSHO en af 2014s bedste. Hvis denne bliver lige så god jeg glader mig.

Skriv kommentar






Netop tilføjet

Den flotte bibliotekar Henry har en genetisk sygdom, der gør, at han ufrivilligt rejser gennem tiden til forskellige øjeblikke i sin elskedes liv.

I 1990’ernes Los Angeles slår en vicekriminalbetjent og en efterforsker sig sammen for at jage en snedig seriemorder, men deres forskelligheder truer opgaven.

For at undgå at blive smidt på gaden, da deres husleje bliver stjålet, må Dreux og Alyssa ræse rundt i L.A. for at skaffe pengene.

Paddington og familien Brown rejser til Peru for at finde hans elskede tante Lucy, hvis mystiske forsvinden kan være forbundet med en legendarisk forsvunden by.


Se alle nye film og tv-serier