Netflix rebooter politiserien ‘T.J. Hooker’
09/08/2025 | Flixfilm
Streamingtjensten Netflix har købt rettighederne til den amerikansk tv-serie ‘T. J. Hooker’, der er kendt for sine mange biljagter og shootouts mellem betjente og kriminelle.
Politidrama-serien blev vist fra 1982 til 1986 og havde William Shatner og Heather Locklear på rollelistne.
Netflix agter dog ikke at vise den gamle serie, men at omdanne den til en ny spillefilm. Det skriver Variety.
Artiklen fortsætter under annoncen
‘T.J. Hooker’ handler om den erfarne politibetjent T.J. Hooker (Shatner), der arbejder i en storby. Han er både fysisk stærk og klog, og bruger sin erfaring til at bekæmpe kriminalitet. Hooker er en betjent, der gerne selv går ud i farlige situationer, men han holder sig altid til loven og har en stærk moral.
Mens at serien var seriøs, så forlyder det at Netflix med deres version vil bevæge historien mod en mere komisk retning., så det blive en action/komedie.
Selvom at William Shatner har rundet de 94 år, så er der snak om at han vil medvirke i den nye Netflix-film på den ene eller anden måde.
Jarrad Paul og Andy Mogel, som tidligere har skrevet komediefilmen ‘Yes Man’ med Jim Carrey, er blevet hyret til at omdanne serien til filmformatet.
Der er ingen oplysninger om hvornår optagelserne til ‘T. J. Hooker’ begynder, og hvornår den vil kunne streames på Netflix.























