Netflix laver serien ‘Det halve Malmø består af fyre, der har dumpet mig’
23/02/2025 | Flixfilm
Den anmelderroste roman ‘Det halve Malmø består af fyre, der har dumpet mig’ af forfatteren Amanda Romare kommer som Netflix-serie.
Det har streamingtjenesten netop oplyst og kan samtidig løfte sløret for første klip, som kan ses nederst i artiklen.
Serien og romanen, der har den original svenske titel ‘Halva Malmö består av killar som dumpat mig’ følger 31-årige Amanda gennem en sommer fyldt med datingforsøg. Hun drømmer desperat om at finde kærligheden og beslutter sig for at prøve alt.
Artiklen fortsætter under annoncen
Hun dater fyre på alle niveauer – dem, der virker uopnåelige, dem på hendes eget niveau og dem, hun egentlig ikke er interesseret i. Hun swiper løs på Tinder, prøver at møde nogen i byen og tester forskellige roller i forholdene – både underdanig og dominerende. Men uanset hvad hun gør, ender hun altid med at blive afvist. Selv at få en anden date virker umuligt. Mænd er der nok af, men der sker bare aldrig mere efter den første date.
Det samme gælder for hendes veninder. Sammen forsøger de at finde nye potentielle partnere til hinanden, samtidig med at de spekulerer over de store spørgsmål: Hvorfor er det så svært at finde kærligheden? Hvor meget skal man egentlig investere i jagten på den? Og hvor mange gange kan man sætte sig selv på spil, kun for at blive såret igen?
I hovedrollen som Amanda er Carla Sehn, som kendes fra Netflix-serierne ‘Mordene i Åre‘ og Love and Anarchy. Herudover medvirker Moah Madsen, Dilan Apak, Malou Marnfeldt og Zahraa Aldoujaili.
Den endelige premieredato er ikke blevet afsløret, men ‘Det halve Malmø består af fyre, der har dumpet mig’ får premiere på Netflix Danmark i 2025.























