Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » Netflix-serien ‘The Watcher’ vender endelig tilbage med sæson 2

Netflix-serien ‘The Watcher’ vender endelig tilbage med sæson 2

06/10/2026 | Flixfilm

the watcher sæson 2

I 2022 havde Netflix premiere på thrillerserien ‘The Watcher’, som hurtigt blev et stort streaminghit.

Netflix var derfor også hurtig til at annoncere, at den uhyggelige serie ville vende tilbage med en sæson 2.

Men herefter blev der stille. Meget stille…

Artiklen fortsætter under annoncen

Det er nu næsten fire år siden, at Netflix bestilte sæson 2, og først nu er der endelig nyt om fortsættelsen. Produktionen går nemlig i gang til efteråret, og flere af de centrale skuespillere vender tilbage.

Naomi Watts og Bobby Cannavale gentager deres roller som Nora og Dean Brannock, mens Isabel Gravitt igen spiller parrets datter Ellie. Også Margo Martindale vender tilbage som den excentriske nabo Maureen “Mo” Det skriver Deadline..

Første sæson havde premiere i oktober 2022 og blev hurtigt en stor Netflix-succes. Serien lå fem uger på Netflix’ globale Top 10-liste over engelsksprogede serier og var blandt de 10 mest sete serier i mere end 90 lande.

LÆS OGSÅ:  Tyson Fury og Anthony Joshua mødes i boksebrag på Netflix

‘The Watcher’ følger ægteparret Dean og Nora Brannock, der flytter ind i deres drømmehus i New Jersey. Kort efter begynder de at modtage mystiske og truende breve fra en person, der kalder sig “The Watcher”.

Sæson 1 sluttede uden et klart svar på, hvem der stod bag brevene, og familiens mareridt var langt fra overstået.

Ian Brennan bliver showrunner på den kommende sæson 2, mens Ryan Murphy fortsætter som executive producer. Optagelserne begynder i New York i efteråret.

Der er endnu ikke offentliggjort en præcis premieredato, men ‘The Watcher’ sæson 2 forventes at komme på Netflix i 2027.


Relaterede nyheder




Skriv kommentar






Netop tilføjet

Da general M. Bison bortfører en busfuld nødhjælpsarbejdere fra de Allierede Nationer for at kræve løsepenge, leder oberst William Guile en dristig redningsaktion.

05/10 Bastarden

I 1755 forsøger en tidligere dansk soldat at opdyrke heden i kongens navn, men han møder voldsom modstand fra en skrupelløs jordejer.

I denne dystre efterfølger gør almindelige borgere deres bedste for at overleve de årlige 12 timers frit lejde, hvor alle kriminelle handlinger må udføres.

Da en præsidentkandidat vil sætte en stopper for skikken med at tillade en enkelt voldelig nat hvert år, bliver hun gjort til skydeskive og må kæmpe for sit liv.


Se alle nye film og tv-serier