Netflix udskyder ny dokumentar om den berygtede Gary Glitter
27/09/2026 | Flixfilm
Netflix har valgt at udskyde den kommende dokumentarserie ‘Hunting Gary Glitter’, som oprindeligt skulle have premiere på streamingtjenesten den 14. oktober.
Beslutningen kommer blot få dage efter, at Netflix offentliggjorde den første trailer til den tredelte true crime-serie om den tidligere britiske popstjerne Gary Glitter.
Netflix oplyser, at udgivelsen er sat på pause som følge af “nye juridiske oplysninger”, som streamingtjenesten for nylig er blevet bekendt med. Netflix har ikke afsløret, hvad oplysningerne konkret drejer sig om, men lover at komme med en opdatering, når der er nyt.
Artiklen fortsætter under annoncen
Den planlagte premieredato den 14. oktober gælder derfor ikke længere, og der er endnu ikke fastsat en ny dato for dokumentarserien. Netflix har samtidig fjernet traileren og øvrigt pressemateriale fra sine platforme.
‘Hunting Gary Glitter’ skulle fortælle historien om journalisterne, der jagtede Gary Glitter på tværs af verden, mens overlevende fortæller om deres oplevelser. Serien følger blandt andet jagten på Glitter fra Cuba til Cambodja og Vietnam samt hans senere fængsling.
Udskydelsen kommer kort efter, at Glitter erklærede sig ikke skyldig i otte nye anklager om seksuelle overgreb mod en pige, der ifølge anklagerne var mellem otte og 11 år på gerningstidspunkterne. Han afsoner fortsat en fængselsstraf for tidligere forbrydelser.
Det er endnu uvist, hvornår ‘Hunting Gary Glitter’ får premiere på Netflix Danmark.























