Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » Netflix vil bruge 123 milliarder kroner på film og serier i 2025

Netflix vil bruge 123 milliarder kroner på film og serier i 2025

11/03/2025 | Flixfilm

netflix logo

Netflix har konstant premiere på nye film og serier, og intet tyder på at det stopper lige foreløbigt!

Streamingtjenesten har nemlig planlagt at bruge intet mindre end 18 milliarder dollars – 123 milliarder kroner – på nyt indhold i år!

Det er en stigning på 11% i forhold til året før hvor der blev brugt 16,2 milliarder dollars på underholdning.

Artiklen fortsætter under annoncen

Men det stopper ikke her! For de kommende år regner Netflix med at skulle bruge endnu flere penge på at skaffe nye film og serier på hylderne.

Det fortæller Netflix CFO Spencer Neumann til det amerikanske branche medie Variety

Netflix har på nuværende tidspunkt 301,6 millioner betalende abonnenter globalt, men streamingtjenesten forventer at tallet stiger over de næste par år, for selvom Netflix har en stærk position på markedet, udgør de stadig kun en mindre del af det samlede underholdningsmarked og mindre end 10 % af det samlede TV-forbrug i flere lande, herunder USA.

De mange penge skal naturligvis bruge på streaminghits som ‘Squid Game‘, ‘Wednesday‘ og ‘Stranger Things‘, men Netflix vil også øge investeringerne i live-events og sport, heriblandt NFL-kampe, boksning og WWE, som vi har set flere tilflde på.

LÆS OGSÅ:  De 3 bedste podcasts, du kan streame på Netflix

Netflix vil også i fremtiden licensere mere indhold fra deres konkurrenter og partnere. Med andre ord vil der blive indkøbt streamingrettigheder til film og serier, som Netflix ikke selv har lavet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Da Netflix lancerede deres streamingtjeneste i 2007 lavede de ikke deres eget indhold og udvalget bestod dermed kun af film og serier, som man allerede kendte og var udviklet af andre tv-stationer og producenter.

Men efterhånden som Netflix blev en stor kanon stoppede de øvrige producenter med at sælge deres rettigheder, da de så Netflix som en konkurrent.

Men efter et par år med kold luft, er selskaber som Disney og HBO igen begyndt, at sælge deres indhold til Netflix.


Relaterede nyheder




Skriv kommentar






Netop tilføjet
09/08 Camp CrunchLabs (Sæson 1)
(Sæson 1)

Der bliver skæg og ballade til sommer på Camp CrunchLabs, hvor Mark Rober byder på videnskabelige eksperimenter med særlige gæster samt spændende hjemmeudfordringer.

Tre midaldrende par, der tager på ferie sammen hver sæson, får vendt op og ned på gruppedynamikken, da en af mændene dropper sin kone til fordel for en yngre kvinde.

08/08 Our Sticky Love (Sæson 1)
(Sæson 1)

En ambitiøs anklager mister hukommelsen og flytter ind hos en boksetræner, der hævder at være hendes kæreste. Kan en vanskelig situation udvikle sig til ægte kærlighed?

Da uhyret Nergal lægger hendes kongerige i ruiner, genopstår prinsesse Safir som Ribbon Hero og kæmper for at redde sit nye hjem fra samme mørke skæbne.


Se alle nye film og tv-serier