Påskeuge er lige begyndt og for manges vedkommende betyder det flere fridage med masser af tid til at streame Netflix.
Heldigvis har streamingtjenesten netop haft premiere på en lang række nye film og serier, og i denne artikel kan du finde en komplet oversigt med alle nyhederne.
Blandt de 40 nye film og serier, som havde premiere på Netflix i sidste uge, finder man Carlito’s Way, Allied, Jarhead, Krigssejleren (S1), Noah, T2 Trainspotting,The Amazing Spider-Man, The Deep House, samt Murder Mystery 2 med Jennifer Aniston og Adam Sandler, som er en fortsættelse til hitfilmen fra 2019. Læs vores anmeldelse af Murder Mystery 2.
Eddie Vedders støttekoncert i Seattle er baggrund for denne dokumentar om forsøget på at finde en behandling mod den sjældne genetiske sygdom epidermolysis bullosa (EB).
På en aften med voldelige sammenstød finder en ambulancefører ud af, at hans datter er involveret med nogle hooligans. Da tingene løber løbsk, vil han have svar.
Skakfænomenet Judit Polgár kæmper mod skepticisme, sexisme og mesteren Garry Kasparov for at gøre krav på sin plads blandt spillets allerstørste i denne dokumentar.
Thando har aldrig held i kærlighed, men da hendes bedste ven vender hjem fra en rejse med en forlovet på slæb, bliver hun ramt af en ny følelse – jalousi.