Netflix har hele tiden premiere på nye film og serier, og i sidste uge var den stor nyhed actionbraget ‘The Electric State’ med Millie Bobby Brown (‘Stranger Things’) Chris Pratt (‘Guardians of the Galaxy’).
Den futuristiske storfilm, som byder på et spektakulært eventyr i en verden hvor robotter har overtaget kontrollen, har eftersigende kostet over $300 millioner, men det har umiddelbart ikke smittet af på kvaliteten for instruktørduoen Russo-brødrene (‘Avengers: Endgame’, ‘The Gray Man’) er ude på dybt vand og vi kan derfor ikke belønne ‘The Electric State’ med mere end 2 stjerner i vores anmeldelse, som kan læses her.
Blandt ugens øvrige 20 nyheder finder man ‘Guldtransporten’, ‘Past Lives’, ‘Munch’, ‘Us’, ‘Enemy at the Gates’ samt mange andre seværdige film.
Det var også i sidste uge at Netflix havde premiere på den banebrydende og psykologiske krimiserie ‘Adolescence’, som er filmet i ét skud! Historien følger 13-årige Jamie Miller, som bliver anklaget for mordet på en teenagepige fra sin skole. Hvem er ansvarlig? Hvorfor skete det? Kunne det have været forhindret?
Detektiven Benoit Blanc slår sig sammen med en seriøs ung præst for at efterforske en fuldstændig umulig forbrydelse i en lille bykirke med en mørk historie.
Singlepigen Johanne, der er træt af de evindelige kommentarer om hendes kærlighedsliv, påbegynder en 24-dages jagt på en kæreste, hun kan tage med hjem til jul.
Da Barcelona vågner op til et lig, der hænger i flammer fra en af Gaudís mest ikoniske bygninger, må en vanæret efterforsker vende tilbage for at fange morderen.
Da Gaurav finder et barn på bagsædet af sin bil, må han trodse sin excentriske familie, adoptionsbureauet og samfundets normer for at få lov til at blive alenefar.