Skræmmende Netflix-dokumentar om katastrofal tornado kommer snart
25/02/2025 | FlixfilmNetflix har løftet sløret for en kommende dokumentar om en af de dødeligste tornadoer i USA’s historie.
‘The Twister: Caught in the Storm’ aka ‘Tornado: Fanget i stormen’ er navnet filmen, som fortæller historien om da den ødelæggende kategori 5-tornado ramte byen Joplin, Missouri, den 22. maj 2011.
Se en trailer til dokumentarfilmen nederst i artiklen.
Artiklen fortsætter under annoncen
‘Tornado: Fanget i stormen’ skildrer, hvordan en gruppe unge fra Joplin oplevede den ødelæggende tornado, der ramte byen på selve deres dimissionsdag.
Med vindstød på op til 320 km/t kæmper de for at overleve naturens voldsomme kræfter.
Den ekstremt kraftige tornadoe ødelagde store dele af Joplin, men byen rejste sig igen og blev et symbol på håb og fællesskab.
Filmen indeholder adrenalinfyldte optagelser, som har aldrig har været vist før – filmet af byens egne indbyggere – som giver et unikt indblik i, hvordan det var at stå midt i katastrofen.
161 mennesker mistede livet under tornadoen og over 1.150 mennesker blev sårede, mens at 1.500 bygninger blev ødelagt, og tusindvis af mennesker stod uden hjem. Næsten halvdelen af byen blev jævnet med jorden.
Se ‘Tornado: Fanget i stormen’ på Netflix Danmark fra den 19. marts.
Relaterede nyheder