Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Film og serier » Spider-Man

Spider-Man

Film | 2002 | 121 min | Action, Eventyr, Sci-Fi

Spider-Man Netflix

Spider-Man på Netflix

Instruktør: Sam Raimi
Medvirkende: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Willem Dafoe
Manuskriptforfatter: Stan Lee, Steve Ditko, David Koepp
Dansk biografpremiere: 26. juni 2002
Land: USA
Sprog: Engelsk
Aldersgrænse: Tilladt for børn fra 11 år
IMDB-bedømmelse: 7.4

Efter at være blevet bidt af en genetisk modificeret edderkop, udstyres den generte teenager Peter Parker med utrolige superkræfter, som han hurtigt får brug for.

Spider-Man havde premiere på Netflix den 1. februar 2026.


Se Spider-Man på Netflix



Hvor mange stjerner vil du give Spider-Man?

Brugernes vurdering: 1,0 ud af 6 stjerner

Se flere nye film og tv-serier på Flixfilm.dk



Trailer



Minder om



Relaterede nyheder




Mere om Spider-Man

Spider-Man er en action, eventyr- og sci-fi-film fra 2002. Filmen er fra USA og har Tobey Maguire, Kirsten Dunst og Willem Dafoe på rollelisten. Den får 7.4 på IMDb og har fået flotte anmeldelser. Spider-Man er tilgængelig på Netflix.

Leder du efter en Spider-Man anmeldelse?

Læs brugeranmeldelser og deltag i diskussionen ved at skrive din egen anmeldelse i kommentarfeltet nedenfor. Hvad synes du om filmen?

Kan alle se filmen?

Filmen indeholder en lang række scener med voldsomme slagsmål, biljagter, bomber, brande og eksplosioner. I flere scener er mange mennesker i livsfare.Filmens fantasi-univers og humoristiske undertone gør dog, at filmen kun vurderes at kunne virke skræmmende på børn under 11 år.

Hvorfor kan man ikke længere se Spider-Man på Netflix?

Streamingtjenesten Netflix har et dynamisk udvalg og skifter derfor løbende deres film og tv-serier. Det betyder, at nye hele tiden kommer til, men også at andre fjernes. Det kan derfor være årsagen til, at filmen ikke kan afspilles eller er forsvundet fra Netflix.

Erfaringer viser, at film og serier ofte er tilgængelige på Netflix i flere måneder eller år efter de har fået premiere.

Bemærk venligst, at alle ovenstående oplysninger og trailer er autogenereret. Der tages forbehold for eventuelle fejl.




Skriv kommentar






Netop tilføjet
04/09 Nosferatu

I Tyskland i det 19. århundrede udser en urgammel ondskab sig en ensom ung kvinde. Han hjemsøger hende med uhyggelige syn og skræmmer hendes hengivne ægtemand.

04/09 Black Mass

Dette drama fortæller den virkelige historie om Whitey Bulger, den berygtede gangster, der lavede en aftale med myndighederne og derefter undgik arrestation.

En heltemodig general sendes til et militærfængsel på grund af opsætsighed. Her kommer han hurtigt på kant med den hårde inspektør.

04/09 Earle Meets World (Sæson 1)
(Sæson 1)

Alix Earle, influenceren og generation Z’s ultimative “it”-pige, tager os med bag kulisserne og helt tæt på hendes liv og familie i denne realityserie.


Se alle nye film og tv-serier