Steven Spielberg står bag ny dinosaur-serie på Netflix
29/01/2026 | Flixfilm
Netflix er på vej med en helt ny, storstilet dokumentarserie om dinosaurernes fascinerende historie.
Serien, der ganske enkelt hedder ‘Dinosaurs’, fortæller den samlede historie om dinosaurernes opståen, storhedstid og endelige undergang.
Premieredatoen er endnu ikke fastlagt, men Netflix oplyser, at serien får premiere i løbet af første kvartal 2026. Det betyder, at den ventes at lande på streamingtjenesten inden 1. april.
Artiklen fortsætter under annoncen
Den kommende serie er skabt af Silverback Films i samarbejde med Steven Spielbergs Amblin Documentaries og fungerer som den næste store satsning i forlængelse af succesen ‘Life on Our Planet’ – også kendt som ‘Livet på vores klode‘ – fra 2023.
Silverback Films har også tidligere lavet ‘Planet Earth’ (‘Vores Planet’), ‘Frozen Planet’ (‘Den Frosne Planet’) og ‘Blue Planet’ (‘Den Blå Planet’).
Serien består af fire afsnit og dykker ned i, hvor dinosaurerne kom fra, hvordan de udviklede sig, hvorfor de spillede en afgørende rolle i Jordens historie, og hvordan de til sidst forsvandt.
De spektakulære visuelle effekter er skabt af Industrial Light & Magic, mens Steven Spielberg, der naturligvis forventes at udnytte sine erfaringer fra filmhittet ‘Jurassic Park’, er executive producer på dinosaur-serien.
Filmstjernen Morgan Freeman lægger stemme til fortællingen, og musikken leveres af den Grammy-vindende komponist Lorne Balfe.
‘Dinosaurs’ kommer snart på Netflix.























