Følg Flixfilm på Facebook - Netflix nyheder

Flixfilm » Nyheder » ‘The Sandman’-skaber i stormvejr – Sæson 2 i fare?

‘The Sandman’-skaber i stormvejr – Sæson 2 i fare?

14/01/2025 | Flixfilm

Neil Gaiman, som har skabt Netflix-hittet ‘The Sandman’ er blevet anklaget for seksuelle overgreb mod flere kvinder, hvilket har skabt usikkerhed om den kommende sæson 2.

Skaberen anklages for overgreb mod otte kvinder. De påståede overgreb skulle være sket i forfatterens hjem i New York og andre steder, herunder i New Zealand under COVID-19-nedlukningen.

Samtidig skulle han også have brugt fortrolighedsaftaler og betalinger til at tvinge sine ofre til tavshed.

Artiklen fortsætter under annoncen

Neil Gaiman benægter beskyldningerne, men det har naturligvis skubbet Netflix ind i et stormvejr, da streamingtjenesten netop nu arbejder på opfølgeren til ‘The Sandman’, som blev en stor succes ved premieren på første sæson i 2022 – En sæson som vi gav 5 stjerner.

Sagen har også fået ‘Harry Potter’-skaberen J.K. Rowling til at kaste sig ind i debatten og hun er ikke blødsøden overfor Gaiman.

Rowling, som er kendt for sine stærke holdninger sammenligner bl.a. Neil Gaiman med Harvey Weinstein, da han brugte fortrolighedsaftaler for at lukke munden på sine ofre, som også Gaiman påståes at have gjort.

LÆS OGSÅ:   Netflix overvejer at købe rettighederne til Formula 1

De første anklager mod ‘The Sandman’-skaberen dukkede op sidste sommer i en podcast, men har fået fornyet fokus da New York Magazine netop har udgivet en ny artikel med tre nye anklager.

Netflix har endnu ikke kommenteret på anklagerne mod Neil Gaiman, men streamingtjenesten har tidligere hurtigt taget afstand i lignende sager. Heriblandt i sagerne med Danny Masterson og Kevin Spacey hvor begge skuespillere blev smidt ud af Netflix-serierne ‘The Ranch’ og ‘House of Cards’.

Artiklen fortsætter under annoncen

‘The Sandman’foregår i en verden, der venter på os alle, når vi lukker øjnene og sover – et sted kaldet Drømmen, hvor “The Sandman”, Drømmenes Mester, giver form til alle vores dybeste frygt og fantasier.

Den episke fantasy-serie har Tom Sturridge, Boyd Holbrook, Patton Oswalt, Stephen Fry m.fl. på rollelisten.

Se ‘The Sandman‘ på Netflix Danmark.




Skriv kommentar






Netop tilføjet

Eric er taget til Italien for at tale sin datter fra at købe en faldefærdig toscansk villa – men undervejs finder han både skønhed, kærlighed og ny mening med livet.

13/02 Cobra Kai (Sæson 6)
(Sæson 6)

Årtier efter turneringen, der ændrede deres liv, blusser rivaliseringen mellem Johnny og Daniel op igen i denne efterfølger til Karate Kid-filmene.

13/02 The Exchange (Sæson 2)
(Sæson 2)

To kvinder kaster sig ud på det skånselsløse aktiemarked i 1980’ernes Kuwait – og forstyrrer den korrupte drengeklub undervejs. Inspireret af virkelige hændelser.

13/02 Hunde på eventyr (Sæson 1)
(Sæson 1)

Når deres mennesker er ude, elsker en nuttet og nysgerrig hundehvalp og hans hundevenner at lege med deres yndlingslegetøj!


Se alle nye film og tv-serier